Ako umyť auto v samoobslužnej autoumývárni?

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Najlepší spôsob ako umyť auto v samoobslužnej autoumývárni je umytie prúdom vody v kombinácií s ručným domytím. Ja osobne som sa naučil že kombinácia samo-obslužnej čistiarne a ručné dočistenie je ten najlepší a najefektívnejší spôsob, v pomere cena/výkon. V tomto článku poskytnem krok-za-krokom postup na dosiahnutie dokonalého výsledku za pár eur.

Príprava

Ako prvé treba zdôrazniť, že samoobslužné čistiarne sú veľmi často preplnené, najmä v letných mesiacoch, takže odporúčam si buď privstať a byť na mieste ešte v ranných hodinách. Takto budete mať čas sami pre seba, a nebudete nervózny z ďalších ľudí ktorí na vás čakajú. Pred začatím umývania budete potrebovať kvalitnú handričku z mikrovlákna. Tieto handričky sa výborné hodia na čistenie auta pretože ich štruktúra pohlcuje nečistoty ktoré následne neškriabu lak vášho auta. Ak sa predsa rozhodnete použiť špongiu, tak pred samotným umývaním ju dobre prepláchnite v čistej vode aby ste odstránili dorbné častice usadené na povrchu špongie. Povrch špongie na seba viaže miniatúrne prachové častice, ktoré môžu na vašom laku zanechať škrabance. Najlepšie je použiť handričku z mikrovlákna ktorou budete dočisťovať vaše auto od špiny ktorú nedokáže zmyť wapka.

Ako-umyt-auto-v-ručnej-autoumývarke

Čistenie

Na začiatok je potrebné auto umyť pod tlakom vody. Wapka generuje dostatočný tlak na to aby ste sa zbavili povrchových nečistôt kvalitne, aby tieto následne nedoškriabali váš lak pri ručnom dočistení.
Ak už ste na mieste, uistite sa že mate úplne zavreté všetky okná a dvere, a začnite s oplachom vášho auta. Začnite kolesami, nakoľko tieto obsahujú najviac špiny. V prípade že lak auta je špinavý od vtáčieho trusu, pred samotným oplachom použite tento odstraňovač na vtačí trus. Stojí za to poznamenať že v letných mesiacoch sa stáva že rozpálený asfalt z cesty sa dostane na karosériu vášho auta. Postup na účinné odstránenie asfaltu z vášho auta nájdete v tomto článku. To isté platí o kolesách, ak sú veľmi čierne od prachu z brzdového obloženia, môžete použiť program a čistenie kolies, alebo použiť vlastný prípravok. Po prvom opláchnutí Vášho vozidla nastupuje rad na ručné domytie. Ručné domytie s handričkou prinesie oveľa lepší výsledok. Nezabudnite na skryté miesta, ako napr. prahy auta a rámy dverí, vnútro kufra, atď. Po starostlivom umytí vášho auta s handričkou znova dôkladne opláchnite prúdom vody.

Sušenie

V tomto momente by vaše auto malo byť pekne čisté. Na dosiahnutie dokonalého efektu je potrebné auto vysušiť a navoskovať. V prípade že auto nevysušíte, počas jazdy sa Vám na mokré auto usadí všetok prach a nečistoty. Môžem poznamenať že samoobslužné čistiarne obsahujú fény na sušenie, ktoré vám poskytnú účinný spôsob ako si auto pekne vysušiť. Z mojej skúsenosti je toto najlepšia voľba, týmto spôsobom dokážete vysušiť aj miesta na ktoré s handričkou nedočiahnete, napr. úzke medzery medzi dielmi auta, voda pod tesneniami okien, priestor pod kľučkami atď.

Voskovanie

Rovnako tak umývačky poskytujú program voskovania, ktorý sám o sebe nie je zlý, avšak tento vosk na vašom aute príliš dlho nevydrží. Ja osobne odporúčam ručné voskovanie s detailerom. Pracuje na tom istom princípe ako vosk, vytvorí na vašom aute ochrannú vrstvu, ktorá chráni povrch vášho auta pred rôznymi neduhmi, ako je hmyz, vtáčí trus, atď. Povrch vášho auta po ňom bude krásne lesklý a ochránený. Táto vrstva vydrží približne 2 mesiace, po tom sa oplatí proces zopakovať.

K samotnému procesu voskovania

Na začiatok musím poznamenať aby ste nevoskovali auto na priamom slnku, alebo keď je lak vášho auta veľmi rozpálený, inak riskujete poškodenie laku keď budete  rozlešťovať detailer. Postupujte tak že si auto rozdelíte na jednotlivé sekcie, napr. kapota, blatníky, kufor, dvere atď. Takto si lepšie zapamätáte ktoré časti auta ste už ošetrili. Radšej postupujte po malých častiach, nakoľko detailer veľmi rýchlo schne, pokúste sa ho rozleštiť hneď po nanesení. Rozdiel môžete vyskúšať tak, že prejdete jemne nechtami po navoskovanej a nenavoskovanej ploche. Tento prípravok môžete použiť aj na čelné sklo, efekt bude ten že dážď bude po čelnom skle lepšie stekať.

Na záver odporúčam umytie okien. Použitím tohto prípravku od firmy Sonax dosiahnete skvelý výsledok. Veľa ľudí zabúda na úplne vrchnú časť okna ktorá je skrytá v tesnení dverí, preto si stiahnite si okienko približne o 10 cm aby ste mohli umyť aj hornú hranu vašich okien.