Nastavenie ventilov v aute – je potrebné?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ventily sú dôležitá súčasť v motore vozdila. Slúžia na reguláciu prísunu paliva a kyslíku do motora. Tento proces beží od výroby v pravidelnom intervale, kedy zapálené palivo zmiešané s kyslíkom vytvára energiu na pohon Vášho auta. Ventily vo vašom motore sa otvárajú aby nasali palivo do valca, následne sa zavierajú aby sa vytvorila potrebná kompresia. Potom sa zase otvárajú aby vypustili výfukové plyny. Z tohto hľadiska je správne nastavenie ventilov dôležité aby sa zachoval pravidelný chod motora.

Potrebuje moje auto kontrolu ventilov?

V prípade že Vaše auto je v prevádzke už niekoľko rokov, môže nastať situácia že ventily Vášho auta budú potrebovať kontrolu. V prípade že už nastala situácia kedy je potrebné ventily v aute nastaviť, auto by Vám o tom malo dať vedieť klepotavými zvukmi z motorového priestoru. Rovnako tak by vás malo auto upozorniť zobrazením oznámenia o blížení sa servisnej kontroly. Servisná knižka od vášho vozdila by mala obsahovať aj informácie o tom kedy a v akom počte najazdených kilometrov je potrebná kontrola ventilov vo vašom aute. Ak budete počuť klepanie pri akcelerácií, alebo ak je chod Vášho auta nepravidelný za volnobehu, dôvod môžu byť práve zlé vôle ventilov.

Vozdilá novšej výroby už zväčša obsahujú hydraulický mechanizmus ktorý sa stará o správne nastavenie ventilov.V týchto prípadoch nie je potrebné si o nastavenia ventilov robiť starosti. V prípade vozidiel ktoré sú staršieho roku výroby, je potrebné manuálne nastavenie.

Veľmi malá vôla ventilov

V prípade že sa rozhodnete o kontrolu vôle ventilov, odporúčam zveriť túto úlohu skúsenému mechanikovi, ktorý vie ako postupovať. V žiadnom prípade neodporúčam nastavovať ventily svojpomocne. Každé auto má špecifické vlastnosti a preto sa postup nastavovania ventilov môže pre každú značku líšiť. V prípade že ventil bude pritiahnutý príliš veľa, riskujete prehriatie motoru a následné zhorenie ventilu a vážne poškodenie motora. Následná oprava bude z finančného hľadiska veľmi nákladná.

Veľmi veľká vôla ventilov

V prípade že vôla ventilu je príliš veľká, váš motor stratí kompresiu, výkon bude nepravidelný, sprevádzaný klepotavými zvukmi počas akcelerácie alebo voľnobehu. Tento prípad nespôsobuje tak veľké poškodenie motora ako prvý prípad, avšak určite nepodceňujte ani jeden scenár. Držte sa servisných intervalov ktoré vám auto indikuje, a zoberte auto k skúsenému automechanikovi na kontrolu, ak nastane správny čas.

More to explorer

Ako odstrániť námrazu na aute

Ako odstrániť námrazu na aute

V tomto článku popisujem 4 metódy ako odstrániť námrazu na aute a z čelného skla. Na úvod je potrebné povedať, že v prípade ak sú Vaše sklá na aute pokryté

priprava-auta-na-zimu

Príprava auta na zimu

Ste typ človeka ktorému príprava auta na zimu nie je ľahostajná? V tomto článku ponúkam 4 základné tipy ktoré Vám pomôžu s prevádzkou Vášho vozidla v zimnom období. Faktory ako

výfuk-návod

Vyleštenie výfuku od sadzí​

Výfukový systém na aute je dôležitá vec pre správny chod motora, avšak málo ľudí si všimne že po niekoľkých rokoch používania svojho auta stratil výfuk svoj chromový vzhľad, namiesto ktorého