Elektrické okná – postup na údržbu a starostlivosť vo Vašom aute

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Elektrické okná priniesli väčší komfort a pohodlie do sveta automobilov. Mechanizmus ovládania elektrických okien pracuje na jednoduchom princípe. Stlačením tlačidla posielate elektrickú energiu do motora ktorý sa otáča v požadovanom smere a posúva okno do požadovanej polohy. Stlačením tlačidla do opačného smeru posielate energiu do motora avšak v opačnom smere. Toto má za následok že motor posúva okno do protiľahlej polohy. Avšak elektrické okná a najmä motorečeky ktoré tieto okná posúvajú podliehajú opotrebeniu. Existujú spôsoby, ako preĺžiť životnosť elektrického motora, a tým pádom ušetriť peniaze kúpou nového motora na sťahovanie okien.

Skontrolujte gumové obloženie dverí

Elektrický motorček posúva okno v drážkach gumového obloženia dverí. Jedným z dôvodov poruchy regulátora bývajú nečistoty vo vnútri tohto obloženia alebo fakt, že toto obloženie postupom času stvrdlo, čím sa zvýšil aj tlak na elektrický motor ktorý môže v prípade dlhodobejšieho nadmerného opotrebeia zhorieť. Skontrolujte a odstránte nečistoty z gumového obloženia na minimalizáciu opotrebenia elektrického regulátora okien.

Dbajte na starostlivosť gumového obloženia

Základná vec ako minimalizovať nápor na elektrický regulátor je prísun dostatočného množstva maziva na trecie plochy. Elektrický regulátor posúva okno hore a dolu v drážkach gumového obloženia. Premazaním trecej plochy zabezpečíte zmenšenie náporu na elektrický regulátor, čo bude mať pozitívny vplyv na jeho životnosť. Na premazanie použite tento silikónový sprej. Použitím aplikačnej trubičky aplikujte silikón dovnútra gumového obloženia rovnomerne pozdĺž celej trecej plochy. Postup zopakujte na oboch stranách dverí a všetkých okien.

 

Používanie automatického zavretia

Spínač na ovládanie elektrického okna má dve polohy. Prvou si ovládate výšku stiahnutia manuálne zatiahnutím ovládača na želaný čas. Potiahnutím ovládača do vyššej polohy sa okno stiahne alebo zatiahne automaticky až dole alebo hore. Doporučujem využívať automatické zatrváranie, nakoľko motor sa pri zatváraní alebo otváraní sám vypne. Toto má pozitívny vplyv na trvácnosť motora, pretože držaním spínača aj po tom kedy je už okno stiahnuté alebo zatiahnuté spôsobuje nadmernú záťaž a opotrebenie pre motor. Výsledkom môže byť spálenie motora samotného alebo zohnutie jednotlivých súčastí regulátora sťahovania okien. Ak Vaše auto disponuje automatickým sťahovaním okien, využívajte tento systém na maximum na zabránenie nadmerného napätia v jednotlivých súčiastkach regulátora.

renovacia svetlometov

Renovácia svetlometov na aute

Prečo renovovať zažltnuté svetlomety? V tomto článku popisujem postup na renováciu plastových svetlometov ktorý svetlometom Vášho auta opäť vráti pôvodný vzhľad. Jedná

meguiars vosk

Vosk na auto Meguiars Hybrid Ceramic Wax

Prečo používať vosk na auto? Toto je otázka, ktorú si položí nejeden vlastník auta. Ak máte s voskom skúsenosti, tak viete, že

Najnovšie Články