Renovácia svetlometov na aute

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Prečo renovovať zažltnuté svetlomety?

V tomto článku popisujem postup na renováciu plastových svetlometov ktorý svetlometom Vášho auta opäť vráti pôvodný vzhľad. Jedná sa o relatívne lacné a rýchle riešenie, ktoré prispeje k bezpečnosti Vás a iných účastníkov cestnej premávky, ale rovnako tak týmto riešením prispejete aj k estetickému vzhľadu Vášho vozidla.

renovacia svetlometov

 

Renovácia Svetlometov

Renovácia svetlometov nie je zložítý proces a na dosiahnutie super vzhľadu Vašich svetiel nie je potrebné veľké úsilie. Stačí iba ten správny postup, 1-2 hodiny času a svetlá na Vašom aute môžu opäť vyzerať ako na novom aute.

Na začiatok by som začal s tým že svetlomety moderných vozidiel sa vyrábajú z polykarbonátu. Jedná sa o tvrdený plast ktorý je veľmi odolný voči mechanickým poruchám, ako napr. odrážajúce sa kamienky. Z tohto dôvodu je pre automobilky výhodnejšie používať tento materiál, nakoľko náklady na výrobu plastového svetlometu nie sú tak vysoké ako náklady na výrobu svetlometu napr. zo skla (ako to bývalo pred niekoľkými rokmi).

Všetko má však svoje pre a proti, jeden z negatívnych faktorov ktorý postihuje moderné automobily je oxidácia takýchto plastových svetlometov. Nakoľko polykarbonát je pórovitý materiál tak podlieha procesu oxidácie, najmä z dôvodu pôsobenia UV žiarenia ale aj iných faktorov vplývajúcich na svetlomety ktoré urýchľujú proces starnutia a oxidácie. (mechanické poškodenia od kamienkov, dážď, atď).  Účinný a lacný spôsob na spomalenie oxidácie plastových svetlometov je pravidelné voskovanie voskom od spoločnosti Meguiars. Tento vosk obsahuje UV filter ktorý spomaluje starnutie laku Vášho auta a spomaluje oxidáciu svetlometov.

Čo budeme potrebovať na renováciu svetlometov?

Na renováciu svetlometov som použil túto leštiacu sadu. V nej nájdete všetko potrebné na obnovenie vašich svetlometov a na prinavrátenie pôvodného vzhľadu. Daný set obsahuje:

  1. Brúsne papiere
  2. Brúsne kotúče
  3. Leštiaci kotúč
  4. Unášač so suchým zipsom
  5. Leštiaca pasta
  6. Ochranný vosk
  7. Utierka z mikrovlákna
  8. Návod na použitie

Postup renovácie svetlometov

Začneme tak že samotné okraje svetlometu oblepíme lepiacou páskou, na zabránenie poškodenia okolitých materiálov pri brúsení. Svetlomet umyjeme s teplou vodou na odstránenie fyzických nečistôt a vysušíme. Následne si pripravíme leštiaci kotúč s najhrubšou zrnitosťou P400 ktorý nasadíme na priložený unášač a prechádzame po celej ploche svetlometu.

V našom prípade sme použili bežný akumulátorový skrutkovač. Na svetlomet je počas procesu brúsenia potrebné nanášať malé množstvá vody, najlepšie pomocou rozprašovača. Keď budete mať obrúsený celý povrch svetlometu, svetlomet umyte a vysušte s priloženou handričkou z mikrorvlákna a celý proces zopakujte s jemnejším brúsnym kotúčom P800. Celý proces opakujte až po najjemnejší kotúč P3000.

Leštenie svetlometu

Po tom ako ukončíte brúsenie je potrebné takto vybrúsený svetlomet vyleštiť pomocou priloženého molitanového leštiaceho kotúča. Počas tohto procesu už budete mať možnosť vidieť ako svetlomet ožíva a nadobúda nový číry vzhľad. Renovácia oboch svetlometov v našom prípade trvala zhruba 2 hodiny. Záleží na miere Vašej pedantnosti a na tom ako budete s výsledkom spokojný. Na konci leštenia bude svetlomet dokonale priehľadný a zbavený zažltnutia spôsobeného oxidáciou.

renovacia svetlometov

 

Nanesenie vosku

Celý proces zakončíme nanesením nanovosku ktorý rozotrieme po celej ploche svetlometu s priloženou leštiacou handričkou. Po dokončení odporúčam aby ste si ponechali dodaný unášač so suchým zipsom, nakoľko tento sa Vám môže zísť opäť v budúcnosti.