Športové sanie na auto – Prečo nekupovať športové sanie?

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

V tomto článku si povieme prečo by ste nemail meniť originálne vzduchové sanie na Vašom aute za aftermarketové športové sanie. Veľa ľudí v dnešnej dobe verí že môžu získať väščší výkon zo svojho auta tým že vymenia originálne sanie za tzv. športové alebo „priame“ sanie. Takéto potrubie je väčšinou oveľa kratšie ako potrubie dodané výrobcom auta. Toto by malo priniesť pozitívny efekt na výkon Vášho motora. V praxi to znamená že čím kratšie je sacie potrubie, tým sa aj zvyšuje šanca efektívnejšieho spaľovania a teda nárast výkonu. Predtým ako sa rozhodnete pre inštaláciu takéhoto športového sánia, zvážte či nebude lepšie ušetriť zarobené peniaze ako riskovať nečakné problémy a s tým spojené ďalšie náklady.

športové sanie

 

Nesprávne údaje v riadiacej jednotke

Áno je pravda že športové sanie dokáže dvihnúť výkon vozidla. Avšak s týmto sú spojené aj ďalšie potrebné úpravy riadiacej jednotky. Bez preporgramovaia riadiacej jednotky existuje vysoká pravdepodobnosť že Vaše auto bude hlásiť chybu motora, nakoľko sa zmenil tok a váha vzduchu na ktorú je nastavená riadiaca jednotka vo Vašom aute. Na takúto úpravu budete potrebovať odborníka ktorý má aj k dispozícií potrebné nástroje na preprogramovanie riadiacej jednotky. Samozreje to môžte urobiť ale rátajte s tým že Vás to bude stáť ďalšie peniaze.

Zvýšené emisie

Ďalším problémom je že v prípade inštalácie športového sania je vysoká pravdepodobnosť že auto bude vypúšťať viac emisí. Toto môže zmiasť riadiacu jednotku výsledkom čoho bude opäť hlásenie poruchy motora. Rovnako tak sa zvyšuje šanca že Vaše auto nebude bežať správne na voľnobežné otáčky. Dôvodom je že takéto potrubie je väčšinou zahnuté v 90° uhle, čo spôsobuje rotáciu vzduchu v sacom potrubí.

Nasávanie horúceho vzduchu

Palivo vo Vašom motore dokáže horieť najlepšie ak má k dispozícií chladný vzduch. Takýto vzduch je viac efektívny pri horení ako horúci vzduch. Pre tento účel potrubie cez ktoré prúdi vzduch do Vášho motora vedie do priestoru pod motorom pri prednom nárazníku. Inštaláciou kratšieho potrubia ktoré bude nasávať horúci vzduch v blízkosti motorového priestoru riskujete presne opačný efekt a to je strata výkonu Vášho vozidla.

Strata záruky

V prípade že sa jedná o nové auto, je veľká pravdepodobnosť že Vaše auto príde o záruku garantovanú výrobcom v prípade poruchy. Pamätajte že výrobcovia vozdiel a ich inžinieri vozidlá navrhujú tak aby splňali požiadavky na optimálny výkon, spolahlivosť, emisie atď. Tieto veci sú navrhnuté aby Vaše auto dosiahlo čo možno najlepší dlhotrvajúci výkon pri dodržaní emisných noriem. Predtým ako sa rozhodnete ignorovať prácu inžinierov kúpou šporotového aftermarketového sania, majte na pamäti riziká s tým spojené spomenuté vyššie.